Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Online workshop: Korpus dnes a denně

10. 10. 2023, 9:00 - 11:00

350CZK – 800CZK

Praktické využití nástrojů Českého národního korpusu pro literární překladatele: Jak sebejistě a rychle využívat možností ČNK v každodenní překladatelské praxi. Jak si
dohledat idiom, vhodný kolokát, správnou předložku, nejčastěji používaný přívlastek apod. Jak se v paralelním korpusu dopátrat toho, jak vaši kolegové překládali specifický výraz: policejní nomenklaturu v detektivní sérii apod. Jak najít podklady pro argumentaci. Jak se z korpusu nezbláznit, neztrácet s ním příliš času, ale umět s ním zacházet bez váhání a efektivně.

Workshop bude zaměřený na konkrétní dotazy, které můžete uvést přímo do přihlášky. Procvičíme si typická zadání a bude prostor i na dotazy účastníků.

Cílová skupina: překladatelé a jazykoví redaktoři, velmi mírně nebo mírně zkušení uživatelé ČNK. Začátečníkům doporučujeme obeznámit se se základními funkcemi nástrojů SYN, TREQ, SYD. Založte si také předem profil na portálu ČNK.

Workshop povede zkušený překladatel z angličtiny a jazykový redaktor Pavel Bakič, uživatel korpusu na slovo vzatý, který pro náš spolek v minulosti vedl už dva workshopy věnované internetovým zdrojům pro překladatele a ČNK zvlášť.

Účastníci obdrží certifikát o úspěšném absolvování akce.

Počet účastníků: max. 20

Přihlašování: přes formulář

Místo: online – Zoom

Cena: 350 Kč pro členy a čekatele Překladatelů Severu a JTP, 800 Kč pro ostatní. EARLY BIRD PRICE: 10 % sleva z ceny při uhrazení poplatku do týdne po potvrzení přijetí přihlášky.

Podrobnosti

Datum:
10. 10. 2023
Čas:
9:00 - 11:00
Cena:
350CZK – 800CZK

Místo konání

Akce proběhne online, účastníci se připojí na základě odkazu (aplikace Zoom), který dostanou e-mailem.

Pořadatel

Překladatelé Severu