Překládání třeba na ostrově

V roce 2018 jsem společně s dalšími čtyřmi překladateli z finštiny strávila tři týdny ve Ville Salin v Helsinkách. Tento rezidenční program organizuje FILI – Finnish Literature Exchange, instituce podporující a propagující vydávání finské literatury v překladech po celém světě.

Pokud zrovna nehrozí pandemie či jiná pohroma, můžou se do programu hlásit všichni překladatelé žijící mimo Finsko, kteří právě pracují na překladu, k jehož dokončení jim pomůže návštěva některé z finských knihoven, osobní konzultace s autorem nebo jenom krátkodobé odpojení se od běžného shonu v domácím prostředí. Program je otevřený jak překladatelům z finštiny, tak těm, kteří překládají z finské švédštiny nebo ze sámštiny, a rezidentům nabízí kromě ubytování v nádherné vile na jednom z ostrovů přímo v Helsinkách i stipendium a uhrazení části nákladů na cestu.

Foto: archiv autorky

Mně se z modrého pokoje s výhledem na moře podařilo dokončit překlad humorné knihy pro děti Ella a kamarádi (vydal Portál v r. 2018, ilustr. Magda Veverková-Hrnčířová), kterou napsal Timo Parvela. Během setkání u kávy mi autor ve své oblíbené kavárně názorně vysvětlil několik pasáží, které bychom mailem probírali možná i několik hodin. Spojila jsem se také se spisovatelkou Tuutikki Tolonen, protože v té době už jsem měla uzavřenou smlouvu na překlad Strašidelné chůvy (vydal Portál v r. 2018, ilustr. Pasi Pitkänen). Tuutikki mi nabídla setkání přímo u sebe doma, protože nejbližší okolí jejího domova ji inspirovalo k popisu prostředí mnoha scén ve strašidelné trilogii ze světa lidí a bubáků.

Foto: archiv autorky

Rezidence FILI probíhá tradičně v předjaří, kdy se dny na severu prodlužují, a často bývá ještě sníh nebo zamrzlé moře. Vřele vám tuto pracovní možnost doporučuji, protože si myslím, že ji ocení nejen zkušení překladatelé, ale i začátečníci, kteří si v prostředí zdrojového jazyka snadněji dohledají řadu skutečností, po kterých by jinak možná zdlouhavě nebo i neúspěšně pátrali.

Ovšem Villa Salin není jediná. Finských rezidenčních programů existuje mnoho a podmínky k účasti v nich jsou různé. Stačí do vyhledávače zadat „residenssi Suomessa“ a můžete začít přemýšlet, kde dokončíte svůj další nebo třeba i první překlad.

Foto: archiv autorky
Foto: archiv autorky

Více o rezidenčním programu FILI https://fili.fi/en/for-translators/translator-in-residence-programme/